Troška historie: Kde se vzalo koloidní zlato a stříbro?

Zlato a stříbro znali lidé už dávno před naším letopočtem. Už víc než 5 000 let společnost používá tyto dva kovy pro vlastní prospěch. Jako ochranu vody, obranu před morem, či jako symbol bohatství, luxusu nebo vítězství. Jak se v průběhu let měnilo používání zlata a stříbra a v jaké formě je možné jejich využití pro člověka dnes?

Výjimečné účinky stříbra pro medicínské účely znali už starověcí Číňané a Indové. Jejich pokrokové znalosti se přes Persii rozšířily až do Evropy. Za Alexandra Velikého se voda pro armádu přepravovala ve stříbrných nádobách, protože v nich tekutina zůstala déle čerstvá a nepřenášely se jí nemoci. Kromě toho se nejen ve Velikého armádě jedlo ze stříbrných nádob, do mléka se pro ochranu před mikroby vkládaly stříbrné mince, používaly se stříbrné příbory a jiné náčiní a stříbrné nádoby sloužily kromě uchování mléka i ke skladování jiných potravin, protože je chránily před brzkým zkažením.

historie koloidní zlato

Ochrana proti moru i výbava do vesmíru

Ve středověku měly zase stříbrné křtitelnice v kostelích zabránit přenášení moru a bohatí měšťané dávali stříbrné příbory lízat svým dětem, aby je ochránily před touto zákeřnou smrtelnou chorobou.

Největší rozmach v užívání stříbra byl v lazaretech na frontách první světové války. Tento kov desinfikoval a zmírňoval četné záněty a pomáhal při hojení ran a popálenin. Používání stříbra v makroskopické podobě zbrzdil vynález antibiotik. Stříbrem byli vybavení i kosmonauti při létání do vesmíru jako všestranným prostředkem pro zdravotnické i hygienické účely a pro ošetření nechlorované vody.

Nový boom zažívá v dnešní době koloidní stříbro, protože moderní nanotechnologie a rozvoj vědy umožňuje vyrábět unikátní koloidní roztoky, které mají nižší koncentraci stříbra, ale dosahují větší účinnosti, než kdykoli v minulosti.

Novodobá historie používání koloidního stříbra se odvíjí od platné legislativy. V roce 1999 bylo nařízením vlády 10/1999 Sb. koloidní stříbro zařazeno mezi ostatní nepovolené látky. V roce 2004 bylo schváleno pouze jako doplněk stravy, o dva roky později bylo ustanoveno, že koloidní stříbro není možné vydávat za lék a v roce 2008 i to, že koloidní stříbro není možné vydávat ani jako potravinový doplněk. Všechno zboží na www.koloidy.cz je na trh dodávané v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a rady (ES) č. 1223/2009 ze dne 30. listopadu 2009 o kosmetických přípravcích. Nenabádáme k vnitřnímu užívání koloidního stříbra, naše produkty jsou certifikované jako pleťové tonikum.

Zlato, nejen odměna pro vítěze

Kořeny ve starověké Indii a její proslulé ájurvédské medicíně má i využití zlata. Základem ájurvédy byly léky připravované z nejrůznějších bylin a koření, patřilo do nich ale i jedenáct léčivých přípravků obsahujících tento vzácný kov. Postupem času se zlato také stalo symbolem luxusu a vítězství. Pro svou nezávadnost a chemickou odolnost je také důležitým prvkem zubního lékařství.

V 19. století se tento drahý kov používal v USA jako prostředek proti alkoholové závislosti. Kromě toho bylo také v tomto období zlato používáno na deprese, epilepsie, migrény, impotenci a jako antidepresivum. Jeho minulost je tedy spojená především s vnitřním užíváním, které je ale v České republice v současné době zakázané.

Stejně jako koloidní stříbro i koloidní zlato z našeho e-shopu je certifikováno jako přírodní tonikum určené k vnějšímu použití především pro kosmetické účely, protože čistí a regeneruje namáhanou pleť.

Kde se vzalo koloidní zlato a stříbro

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení